UK Open Darts 2018 Live Scores and Tournament Schedule

Peter Wright is the defending champiom (credit:Lawrence Lustig/PDC)

A vast field of amateur and professional players descend on Butlins Minehead for the 2018 UK Open, and you can follow all the latest results and fixture lists here.

A total of 96 professionals secured their spots from the UK Open Order of Merit following the six UK Open Qualifiers and are joined by 32 Rileys Amateur Qualifiers who came through knockouts staged across the UK.

The unique tournament, affectionately known as 'The FA Cup of Darts' sees play held across eight stages simultaneously in the early rounds, while the open draw can see top names pitted against each other at any stage.

The top 32 players from the UK Open Order of Merit will enter the £350,000 tournament in the Third Round on Friday evening.

Peter Wright is the defending champion after he defeated Gerwyn Price 11-6 in last year's final, and 'Snakebite' is looking to reach the final here for the fourth consecutive year.

Two-time champion Michael van Gerwen will be keen to make up for lost time after missing last year's UK Open due to injury, while 2014 champion Adrian Lewis is also out to restore former glories.

Seeded players who will enter at the Third Round stage also include Rob Cross, Gary Anderson, Michael Smith, Daryl Gurney and exciting debutants Corey Cadby and Krzysztof Ratajski.

James Wade, Steve Beaton, Alex Roy, Wayne Jones and Terry Jenkins are the only ever-presents in this prestigious tournament since it began in Bolton 15 years ago.

The tournament runs from March 2-4 at the Butlins Minehead Resort, with all First and Second Round ties to be contested over the best of 11 legs, Third, Fourth and Fifth Round best of 19, Quarter-Finals and Semi-Finals best of 19 and the Final best of 21 legs.

 

Coral UK Open 2018 Tournament Schedule


Friday March 2

Afternoon Session (12pm-5pm)

First Round

Main Stage - Red’s
Paul Nicholson 6-5 Terry Jenkins
Ryan Harrington 6-5 Richie Burnett
Lee Evans 6-3 Dimitri Van den Bergh
John Morris 2-6 John Part

Board Three
Mark Walsh 2-6 Alex Roy
Michael Burgoine Bye (Andrew Davidson withdrew)
Rene Eidams 6-4 Andrew Johnson
Michael Barnard Bye (Scott Robertson withdrew)
Bradley Brooks 6-4 Chris Quantock

Board Four
Cristo Reyes 5-6 Benito van de Pas
Andrew Pullen Bye (Mark Rice withdrew)
Simon Tate 3-6 Michael Rasztovits
Liam Kelly 0-6 Luke Humphries
Robert Rickwood Bye (Rene Berndt withdrew)

Board Five
Dirk van Duijvenbode Bye (Mick McGowan withdrew)
Daniel Lee 0-6 Harry Ward
Kirk Shepherd 6-4 Adam Hunt
Mickey Mansell 5-6 Ryan Meikle
Darryl Pilgrim 6-2 Ian Jopling

Board Six
Dan Read 5-6 Joe Davis
Benjamin McClelland 4-6 David Airey
Martin Biggs Bye (Chris Lacey withdrew)
Ricky Evans 6-1 Andreas Hajiminia
Cody Harris 6-1 Tony Mitchell

Board Seven
Mark Craddock Bye (Craig Winstanley withdrew)
Andy Hamilton Bye (William O'Connor withdrew)
Martin Atkins 3-6 Paul Whitworth
Darren Brown 5-6 Paul Hogan

Board Eight
Ron Meulenkamp 6-4 Andy Hibbert
George Killington 6-4 Andy Jenkins
Jason Mold 6-5 Prakash Jiwa
Darren Johnson 4-6 John Scott

Second Round

Main Stage - Red’s
Toni Alcinas 4-6 Alex Roy
James Wilson 2-6 Gerwyn Price
Alan Norris 4-6 Dirk van Duijvenbode
Mike Norton 5-6 Raymond van Barneveld

Board Three
Vincent van der Voort 6-2 Martin Biggs
Richard North 5-6 Paul Nicholson
Benito van de Pas 4-6 David Evans
Lee Evans 5-6 Chris Dobey
Paul Hogan Bye (John Goldie withdrew)

Board Four
Danny Noppert 3-6 Ryan Harrington
Stuart Kellett 1-6 David Airey
Dave Chisnall 6-2 Rene Eidams
Vincent Kamphuis 3-6 Kirk Shepherd
Jason Mold 3-6 Nathan Rafferty
Daryl Pilgrim 6-4 Geert Nentjes

Board Five
Robert Owen 6-4 Michael Burgoine
Andy Hamilton 0-6 Jermaine Wattimena
Luke Humphries 6-3 Wayne Jones
Stephen Bunting 6-2 Bradley Brooks
Paul Whitworth 0-6 John Part

Board Six
Jose Justicia 2-6 Joe Cullen
Keegan Brown 6-3 George Killington
Andrew Gilding 0-6 Gabriel Clemens
Jason Lowe 6-4 John Scott

Board Seven
Nathan Aspinall 6-3 Andrew Pullen
Carl Wilkinson 2-6 Ricky Evans
Cody Harris 2-6 Michael Barnard
Ron Meulenkamp 6-1 Joe Davis

Board Eight
Harry Ward 6-1 Ted Evetts
Michael Rasztovits Bye (Maik Langendorf withdrew)
Ryan Meikle 6-4 Mark Craddock
James Richardson 0-6 Robert Rickwood

Evening Session (7pm-11pm)

Third Round

Main Stage
Nathan Aspinall 8-10 Rob Cross
Mervyn King 10-4 Raymond v Barneveld
Jeffrey de Zwaan 8-10 Michael van Gerwen
Robert Rickwood 3-10 Gary Anderson

Board Three
David Airey 3-10 Jason Lowe
John Part 10-2 David Evans
David Pallett 10-8 Robert Thornton
Ricky Evans 10-6 Luke Humphries
Kyle Anderson 10-7 Vincent van der Voort

Board Four
Steve Beaton 8-10 Jermaine Wattimena
Robert Owen 10-2 Jamie Lewis
Kim Huybrechts 10-8 Gabriel Clemens
Steve West 10-9 Darryl Pilgrim
Joe Cullen 10-8 Keegan Brown

Board Five
Krzysztof Ratajski 10-7 Darren Webster
Simon Stevenson 6-10 James Wade
Peter Wright 9-10 Nathan Rafferty
Chris Dobey 10-2 Harry Ward
Michael Rasztovits 5-10 Corey Cadby

Board Six
John Henderson 4-10 Matthew Edgar
Paul Hogan 10-6 Paul Nicholson
Kirk Shepherd 5-10 Michael Smith
Ian White 10-7 Simon Whitlock

Board Seven
Daryl Gurney 10-9 Jelle Klaasen
Martin Schindler 10-7 Ryan Harrington
Adrian Lewis 5-10 Dirk van Duijvenbode
Alex Roy 6-10 Gerwyn Price

Board Eight
Justin Pipe 3-10 Stephen Bunting
Dave Chisnall 6-10 Ryan Meikle
Jonny Clayton 10-6 Michael Barnard
Dave Prins 4-10 Ron Meulenkamp

Bye - Jamie Hughes

Saturday March 3

Afternoon Session (12.30pm-5pm)

Fourth Round

Main Stage 
Daryl Gurney 5-10 Kim Huybrechts
Gary Anderson 10-3 Ricky Evans
Rob Cross 10-7 Kyle Anderson
Corey Cadby 10-7 Martin Schindler

Board Three
Chris Dobey 10-5 Jason Lowe
Mervyn King 10-8 Jonny Clayton
Ryan Meikle 4-10 Michael Smith

Board Four
John Part 10-9 Ron Meulenkamp
Robert Owen 10-9 Nathan Rafferty
David Pallett 10-6 James Wade

Board Five
Steve West 10-7 Matthew Edgar
Keegan Brown 5-10 Krzysztof Ratajski
Dirk van Duijvenbode 6-10 Gerwyn Price

Board Six
Jamie Hughes 8-10 Ian White
Stephen Bunting 8-10 Jermaine Wattimena
Paul Hogan 10-8 Jeffrey de Zwaan
 
Evening Session (7pm-11pm)

Fifth Round

Main Stage
Mervyn King 8-10 John Part
Paul Hogan 9-10 Gerwyn Price
Jermaine Wattimena 6-10 Gary Anderson
Rob Cross 10-3 Krzysztof Ratajski

Board Three
Ian White 7-10 Robert Owen
Steve West 10-9 Michael Smith

Board Four
David Pallett 10-7 Kim Huybrechts
Corey Cadby 10-7 Chris Dobey

Sunday March 4

Afternoon Session (12.45pm-5pm)

Quarter-Finals
David Pallett 10-5 Steve West
John Part 3-10 Robert Owen
Corey Cadby 10-6 Gerwyn Price
Gary Anderson 10-5 Rob Cross
 
Evening Session (7pm-11pm)

Semi-Finals
Gary Anderson 11-7 David Pallett
Robert Owen 3-11 Corey Cadby

Final
Gary Anderson 11-7 Corey Cadby
 
Prize Fund
Winner: £70,000
Runner-up: £35,000
Semi-Final losers: £17,500
Quarter-Final losers: £11,500
Last 16 losers: £6,500
Last 32 losers: £3,500
Last 64 losers: £1,750
------------------
Total: £350,000


Darts Deals United States
Change Location

*Terms & Conditions apply. Gamble Responsibly. 18+.

Share this with your friends

To:
From:
Your comments:

UK Open Darts 2018 Live Scores and Tournament Schedule

A vast field of amateur and professional players descend on Butlins Minehead for the 2018 UK Open, and you can follow all the latest results and fixture lists here.

Read more »

You have unread messages

You have unread messages